Transmisja koncertu kameralnego z Auli Uczelni Państwowej w Sanoku.
ALINA MLECZKO – saksofony (sopranowy, altowy)
Tango Attack:
HADRIAN TĄBECKI – fortepian
PIOTR MALICKI – gitara
GRZEGORZ BOŻEWICZ – bandoneon
Carlos Gardel – klasyka tanga w nowej odsłonie
Ponad 100 lat od narodzin tanga śpiewanego, stworzonego przez Carlosa Gardela, proponujemy powrót poprzez te wyjątkowo piękne wokalne linie melodyczne do tanga w wydaniu instrumentalnym. Podjąć to wyzwanie postanowiła saksofonistka Alina Mleczko – znana z charakterystycznej barwy dźwięku wymykającej się ustalonym kanonom klasycznego brzmienia o której pisano:
„Alina Mleczko, nieprzeciętny muzyk, który nawet na najprostszej melodii odciska swoje piętno. Potrafi opowiadać, stworzyć odpowiedni nastrój. Każda fraza jest bardzo naturalna, bardziej wyśpiewana niż zagrana.”
Stała się rozpoznawalna m.in. dzięki temu że idzie własną drogą artystyczną i realizuje własne wizje artystyczne. Niejednokrotnie pokazała saksofon w nieznanych dotąd odsłonach czym zasłużyła na takie zapowiedzi koncertów jak:
„Charakterystyczne brzmienie saksofonu Aliny Mleczko – frazy, które nikogo nie pozostawią obojętnym, z drugiej strony niezależność, wolność w poruszaniu się pomiędzy gatunkami, zabawa dźwiękiem i dystans do samej siebie…”
Gardel na nowo odczytany przez Alinę Mleczko – to koncert podczas którego artystka oddaje to, czym tango było w czasach Ojca piosenki tanga: esencją egzystencji, prawdą o uczuciach, pasji, namiętności, czystą emocją.
Mimo wielkiej estymy, jaką Carlos Gardel cieszy się do dziś w Buenos Aires, mimo znaczącej popularności tanga jako gatunku i mimo, iż jeden z utworów Gardela, Por una cabeza (1935), znany jest powszechnie z uwagi na wykorzystanie go w ścieżkach dźwiękowych do takich filmów jak słynny Zapach kobiety czy też Lista Schindlera, główny nurt twórczości artysty pozostaje nadal mało popularny.
Ideą projektu i jego unikatową wartością jest nie tylko walor poznawczy w postaci popularyzacji twórczości Gardela, lecz także sięgnięcie do historii gatunku tanga przy jednoczesnym jego uwspółcześnieniu poprzez nowatorskie aranżacje z wykorzystaniem orkiestry smyczkowej i saksofonu – to instrumentarium, wzbogacone brzmieniem zespołu Tango Attack pozwala odnaleźć w muzyce Gardela nową jakość brzmienia.
W 100 lat od narodzin piosenki tanga proponujemy zupełnie nowe muzyczne interpretacje utworów jego twórcy z nadzieją, iż muzyka ta zagości na stałe w sercach słuchaczy i miłośników tanga obok niepodzielnie panującej obecnie twórczości Astora Piazzolli.
Słuchaj Radia FARA: 98,2 lub 104,5 FM lub on-line https://bit.ly/3rd7HEw
Oglądaj Fara.tv: https://bit.ly/3sN3cRA
Znajdź nas w Internecie:
Strona internetowa: https://bit.ly/3fUY2iK
Facebook: https://bit.ly/351PKix
Twitter: https://bit.ly/3uZoFHp
SoundCloud: https://bit.ly/3ikHLoH
Subskrybuj nasz kanał YouTube: https://bit.ly/3cqBww2
Weź udział w rozwoju naszych dzieł: https://bit.ly/3gh8jVq
Udziel swego wsparcia naszym projektom: https://bit.ly/3iilo3o
Nasze konto w Banku PKO BP:
39 1020 4274 0000 1002 0084 2476
Pobierz druk wpłaty: https://bit.ly/3baXqDa
Dziękujemy wszystkim za dotychczasowe udzielone nam wsparcie modlitewne i finansowe.
Kontakt:
Radio FARA – Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej
ul. Grodzka 11, 37-700 Przemyśl
Biuro czynne: poniedziałek – piątek
9:00-12:00 i 14:00-17:00
tel. +48 16 67 67 001
email: biuro@radiofara.pl