III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku
Koncert Finałowy – RYSZARD ŻOŁĘDZIEWSKI (saksofon), PIOTR ROJEK (organy)
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku (POSADA)
PROGRAM KONCERTU

Vincent d’INDY (1851-1931) – Choral Varie, op. 55

Béla BARTÓK (1881-1945) – 6 Romanian Folk Dances

Mirosław GĄSIENIEC (*1954) – Ave Maria (prawykonanie światowe)

Piotr ROJEK (*1975) – Improwizacje

Edvard GRIEG (1843-1907) – Peer Gynt Suite Nr. 1, op. 46

Poranek, Taniec Anitry, W grocie Króla Gór

Ryszard Żołędziewski
Studia w zakresie gry na saksofonie klasycznym odbył w Konservatorium für Musik und Theater Bern – Hochschule der Künste Bern (HKB Bern) w Szwajcarii. Kształcił się pod kierunkiem tak wybitnych saksofonistów jak John-Edward Kelly (USA), Christian Roellinger (Francja), Iwan Roth i Marcus Weiss (Szwajcaria). Uczestniczył także w Jazz Master Class prowadzonych przez Jerry’ego Bergonzi (USA). Muzykę współczesną, jej artyzm oraz kunszt kompozytorski poznawał pod kierunkiem Henriego Pousseura (Belgia) oraz Ursa Petera Schneidera (Szwajcaria). Z recitalami saksofonowymi i koncertami kameralnymi wykonał kilkaset koncertów, występując w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Jako solista koncertował z orkiestrami w Polsce, Belgii, Holandii, Kanadzie, Kazachstanie, na Łotwie i Ukrainie. Uczestniczył w nagraniach dla stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwajcarii, na Łotwie i Ukrainie oraz nagraniach płyt CD, w tym dokonując wielu prawykonań kompozycji współczesnych. Ryszard Żołędziewski, równolegle z działalnością artystyczną, prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną. Jest zatrudniony na stanowisku profesora w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę saksofonu oraz pełni funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych, Perkusji i Akordeonu. Ponadto prowadził lekcje mistrzowskie w ośrodkach muzycznych w: Austrii, Belgii, Białorusi, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Kazachstanie, Litwie, Łotwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Ukrainie.

Piotr Rojek
Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba.
Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ferdinand Klinda, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel.
Dr hab. Piotr Rojek pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest Dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.
Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w: Czechach, Finlandii, Hiszpanii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała w 2005 roku płyta – na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie – otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.
Piotr Rojek był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.
Artysta otrzymał także szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy oraz Gwiazdę Orderu Kapituły Kanoników w uznaniu zasług położonych w odbudowie barokowych organów Michaela Englera w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.

Realizacja:
ArsSonora Studio

Słuchaj Radia FARA: 98,2 lub 104,5 FM lub on-line https://bit.ly/3rd7HEw
Oglądaj Fara.tv: https://bit.ly/3sN3cRA

Znajdź nas w Internecie:
Strona internetowa: https://bit.ly/3fUY2iK
Facebook: https://bit.ly/351PKix
Twitter: https://bit.ly/3uZoFHp
SoundCloud: https://bit.ly/3ikHLoH
Instagram: https://bit.ly/3snUF8w
Subskrybuj nasz kanał YouTube: https://bit.ly/3cqBww2