III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku
Koncert Kameralny – RENATA MARZEC (wiolonczela), RADOSŁAW MARZEC (organy)
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku (POSADA)

PROGRAM KONCERTU
Georg Philipp TELEMANN (1681-1767) – Sonata D-dur for viola da gamba solo (tr. for cello solo Renata Marzec): Preludium, Courante
Jan Sebastian BACH (1685-1750) – Fantazja i fuga g-moll BWV 542
Georg Philipp TELEMANN – Sonata D-dur for viola da gamba solo (tr. for cello solo Renata Marzec):
Recitativ, Aria, Menuet
Fray Cristóbal de SAN JERÓNIMO (1577-1621) – Tiento de Tonadas de 8o tono (Manuscrito de Monasterio San Lorenzo el Real de El Escorial, s. XVII)
Francois COUPERIN (1688 -1733) – 5 Pieces en Concert (vc., org.):
Pelude, Siciliene, La Tromba, La Plainte, Air de Diable
Friedrich GERNSHEIM (1839-1916) – Elohenu (vc., org.)
Joseph SULZER (1850-1926) – Sarabande op.8 (vc., org.)
Albert KELLERMANN (1863-1927) – Hebrȁischer Melodie op.23. (vc., org.)
Jan Sebastian BACH – Preludium i Fuga e-moll BWV 548

Renata Marzec
Prof. dr hab. Akademii Muzycznej w im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest absolwentką tej uczelni. Studia ukończyła w 1990 roku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Pracę zawodową związała ze swoją macierzystą akademią, w której prowadzi klasę wiolonczeli, jak i zespoły kameralne. Jej studenci z sukcesami brali udział w międzynarodowych konkursach instrumentalnych. Aktywność koncertowa Renaty Marzec obejmuje Międzynarodowe Festiwale Muzyczne organizowane na terenie całej Polski oraz Europy. Są to recitale solowe oraz koncerty kameralne we współpracy ze znamienitymi instrumentalistami: Dymitrem Sitkowieckim, Jadwigą Kaliszewską, Pawłem Radzińskim Lechem Bałabanem, Marcinem Sikorskim, Bolesławem Siarkiewiczem, Piotrem Reichertem.
Od kilku lat koncertuje również z mężem organistą, prof. Radosławem Marcem współtworząc duet Cellorganic. Repertuar tego duetu propaguje oryginalne dzieła tworzone na ten skład autorstwa takich mistrzów XIX I XX wieku oraz dzieła twórców dawnych epok jak J. S. Bach, A. Vivaldi, A. Scarlatti. Duet prezentuje również własne opracowania muzycznych arcydzieł różnych epok. W sierpniu 2016r. nakładem wytwórni Soliton ukazała się płyta duetu Cellorganic pt. „Borrowed Sounds”, na której Renata Marzec dokonała światowej premiery fonograficznej utworów w transkrypcjach na wiolonczelę solo oraz utworów na wiolonczelę i organy.
Od 2014 roku jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Markowicach. Renata Marzec prowadzi również kursy i Master Class w Polsce i za granicą. Uczestniczy w pracach Jury konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Jest również krajowym konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. W latach 1999-2002 i 2008-2012 pełniła funkcję prodziekana, następnie dziekana (2002-2008 i 2012-2016) Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Za swoją działalność artystyczną otrzymała wiele nagród i odznaczeń, zarówno Prezydenta RP, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa, jak i Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Radosław Marzec
Urodził się w Białymstoku w 1971 r. Studiował w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Umiejętności swoje doskonalił w Konserwatorium Muzycznym w Strasbourgu (Francja) w klasie organów prof. André Stricker w ramach studiów podyplomowych zwieńczonych uzyskaniem „Diplôme de Specialisation d’orgue”. W latach 1995-1996 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia i sukcesy artystyczne. Brał czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich organistów jak Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Ferdinand Klinda, Herbert Wulf.
Był stypendystą kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Jean Guillou w Zürichu oraz Letniej Międzynarodowej Akademii Organowej w Saint Bertrand de Comminges prowadzonej przez Michael Chapuis i André Stricker. W 1994 został laureatem Nagrody Głównej na Konkursie Organowym w Rumii, a w roku 1999 finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów obowiązkowych. W roku 2005 lubelskie wydawnictwo Polihymnia wydało jego książkę pod tytułem „Interpretacja utworów organowych Jana Sebastiana Bacha w świetle źródeł XVIII wiecznych”. W 2006 roku dokonał premierowej rejestracji na płycie muzyki organowej Adama z Wągrowca. Oprócz tego nagrał również dwie płyty z solową muzyką organową w Chojnicach oraz w Gau-Bischofsheim w Niemczech.
Obecnie jest profesorem tytularnym pracującym na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występuje w kraju i za granicą solo, a także w duecie Cellorganic ze swoją żoną, wiolonczelistką prof. Renatą Marzec.
Realizacja:
ArsSonora Studio

Słuchaj Radia FARA: 98,2 lub 104,5 FM lub on-line https://bit.ly/3rd7HEw
Oglądaj Fara.tv: https://bit.ly/3sN3cRA